ico

Zlato stabilní navzdory propadům dolaru a růstu ropy

  • Drahé kovy: Ceny drahých kovů se stabilizovaly a zazna-menaly drobné cenové pohyby v porovnání s ostatními faktory – dolar opět oslabuje, ropa na maximech. Pozitivní sentiment, které drahé kovy zaznamenaly v 1Q evidentně ochabnul. Na druhou stranu fundamentálně zlato stále vypadá zajímavě vzhledem k averzi k riziku a předpokladu dalšího snížení sazeb v USA.
    Zlato se nadále po předchozím prudkém propadu a opětovném oslabování amerického dolaru jeví jaké pod-hodnocené. Současné úrovní dolaru 1,58 USD/EUR by podle dlouhodobého vztahu (12M) odpovídala úroveň 1010 USD/oz., což je více jak 9% nad aktuální úrovní. Propad dolaru k 1,60 USD/EUR by indikoval možnost zlata posílit zpět k úrovním 1050-1100 USD/oz. Rizikem této projekce by bylo hlubší oslabení pod úroveň 900 dolarů.

 

  • Technické kovy: Technické kovy zůstávají stále v růstové fázi – hliník (4,6% w/w). Měď zůstala beze změny (-0,2%), ale během týdne dosáhla nového maxima 8730 USD/t. Tyto pohyby se děli při absence zásadnějších zpráv. Trh zůstává pravděpodobně zaměřen na pokles zásob (měď) a problémy na straně nabídky (hliník, měď). Fundamentálně tyto rizika tlumí zpomalení americké poptávky (především stavebnictví).
    Krátkodobý výhled zůstává velmi smíšený, kromě nervozity na finančních trzích zůstávají obavy o dodávky kovů na trhu a naopak působí slábnutí dolaru. Nejpravdě-podobnější je stabilizace cen s rizikem, že se prohloubí vybírání zisků. Dlouhodobý výhled (zbytek roku 2008) pro kovy zůstává po posledních růstech neutrální až mírně negativní. Silnou asijskou poptávku (Čína) vyrovnávají rizika ze zpomalení americké poptávky.

Komentáře

Přidat komentář
Kontrolní řetězec

Petr Sklenář
14.04.2008 @ 16:34

Předchozí Další