ico

Zlato se drží na úrovní 800 dolarů a technické kovy stále v poklesu

  • Drahé kovy: Výprodejní vlna se prohnala i přes drahé kovy - stříbro (-9,8% w/w), zlato (-3,3%) – které smazaly své zisky za předchozí dva týdny. Stříbro se dokonce propadlo na své roční minimum (12,1 USD/oz.). Zlato se i přes prodejní tlak udrželo na úrovni 800 dolarů za unci. Drahé kovy srážel posilující dolar a také slábnoucí obavy z inflace (levnější ropa). Minulý týden přinesl výrazné posilování amerického dolaru, který k euru se dostal na nejvyšší úroveň od října a ke koši 6-hlavních měn dokonce až na roční maximum.
    Zlato zůstává silně svázáno s kurzem dolaru a ostatní faktory nejsou již tolik výrazné (mírní se obavy z inflace, recese). Dolar prorazil řadu technických hranic a pravděpodobnější se jeví tlak na další posílení dolaru, a proto pro nejbližší dny je možný tlak na oslabení zlata pod 800 dolarů za unci.


  • Technické kovy: Technické kovy pokračovaly další týden v poklesu – hliník (-2,5% w/w), měď (-8,1%). Pokračoval všeobecný výprodejní tlak, který doplňovalo posilování dolaru.
    Krátkodobý výhled zůstává stále smíšený až mírně negativní. Na jedné straně předchozí propady (půlroční minima) vytváří prostor pro růstovou korekci díky fundamentální stránce (obecně nízký poměr spotřeba/zásoby). Na druhou stranu ale působí výprodejní vlna živená obavami ze zpomalení ekonomiky (poptávka) a vlivem silnějšího dolaru. Dlouhodobý výhled (zbytek roku 2008) pro kovy zůstává vzhledem k poslednímu vývoji neutrální. Silnější asijskou poptávku vyrovnávají rizika ze slabé poptávky ze zemí OECD.

Komentáře

Přidat komentář
Kontrolní řetězec

Petr Sklenář
08.09.2008 @ 18:21

Předchozí Další