ico

Zlato na 4-měsíční maximu, hliník na nových maximech

  • Drahé kovy: Drahé kovy protáhly svůj růst již na čtyři týdny v řadě – stříbro (4,0% w/w), zlato (3,3%) -a dostaly se tak na nejvyšší úrovně od poloviny března, kdy dosáhly svých maxim. Zlato se odrazilo od úrovně 920 dolarů za unci a na závěr prorazilo hranici 950 dolarů a dosáhlo až na 4-měsíční maximum 965 dolarů za unci. Na závěr týdne se projevil vliv slábnoucího dolaru, který k euru klesl až na 1,595 USD/EUR na dosah historických minim z dubna. Poptávku po zlatě pravděpodobně zvýšila i nervozita na akciových trzích (Dow Jones na 2-letém minimu), nové rekordy na ropy a napětí na Blízkém východě.
    Zlato je silněji svázáno s kurzem dolaru, ale v posledních dnech se mohla zvýšit váha i ostatních faktorů (ropa, sazby, akcie) a díky tomu zlato prorazilo hranici 950 dolarů. Aktuálně se zvýšil tlak na oslabení dolaru a nelze vyloučit i pokles na nová minima. Díky tomu je pravděpodobné, že zlato by se mohlo zpět přiblížit k úrovni 1000 dolarů za unci. Pokud by ale se tento růstový trend zlomil, očekáváme návrat zpět do pásma 870-930 USD/oz., kterém se zlato drželo předchozí 4 měsíce.

 

  • Technické kovy: Minulý týden patřil hliníku (5,0% w/w), který posunul své historické maximum až 3320 USD/t. V tomto týdnu impulzem byla rozhodnutí Číny okamžitě omezit svoji produkci hliníku o 5-10%, kvůli energetickým problémům. Čímž se Čína zařadila k dalším výrobcům (USA, Austrálie, Jižní Afrika), kteří také omezují produkci z energetických důvodů. Měď (-2,4% w/w) naopak poklesla na jedné straně kvůli výprodejní vlně, která se po komoditních trzích přehnala v první polovině týdne, kterou doplnily zprávy o o drobné nárůstu stavu zásob
    Krátkodobý výhled zůstává stále smíšený, který ještě se může ovlivnit kurz dolaru. Na jedné straně stojí zprávy o problémech na straně nabídky – měď (stávky), hliník (nedostatek energií) -, ovšem tyto vlivy vyrovná zpomalení poptávky (USA a Evropa). Nejpravděpodobnější scénář považujeme stabilizace cen s rizikem, že se může překlopit ve vybírání zisků. Dlouhodobý výhled (zbytek roku 2008) pro kovy zůstává po posledních růstech neutrální. Silnější asijskou poptávku (Čína) vyrovnávají rizika ze slabé americké poptávky.

Komentáře

28.07.2013
you are correct, but Van has an unoavnenticnol owner. Its only money and he is rolling in it. Put Loo in the minors and its off the cap. If Lou is Lou this season Van has to do something, we should feel good about Gomez, it could be Lou.
29.07.2013
Smutne9 na tom je take9 to, že ti co skutečně tvořed hodnoty, klidně neahcjed parazity, aby je de1le vyse1vali.Jde tedy i o důsledek našed pasivity. Je to podobne9 jako v předrodě - bez přirozene9ho nepředtele nebo ze1sahu se paraziti prostě množed. Jak dlouho budeme nečinně přihledžet?
Přidat komentář
Kontrolní řetězec

Petr Sklenář
14.07.2008 @ 17:43

Předchozí Další