ico

Zlato na 10-týdenním minimu, měď ženou vzhůrů nízké zásoby

  • Drahé kovy: Po výprodejích pokračuje stabilizace cen drahých kovů, byť první polovina týdne ještě patřila prodejcům a zlato se propadlo až na 10-týdenní minimum 875 USD/oz. Na konci týdne se ale zlato dostalo již nad 910 dolarů. Zajímavostí je, že poklesl počet spekulativních pozic na nejnižší úroveň od loňského prosince.
    Zlato se nadále po předchozím prudkém propadu a opětovném oslabování amerického dolaru jeví jaké podhodnocené. Současné úrovní dolaru 1,58 USD/EUR by podle dlouhodobého vztahu (12M) odpovídala úroveň 1010 USD/oz., což je více jak 9% nad aktuální úrovní. Další propady dolaru k 1,60 USD/EUR by indikovalo možnost zlata posílit zpět k úrovním 1050-1100 USD/oz. Rizikem nadále zůstává hlubší oslabení pod úroveň 900 dolarů.

 

  • Technické kovy: Technické kovy spíše mírné poklesy – hliník (-2,1% w/w), nikl (-4,2%), naopak měď se vydala v opačném trendu a díky 3,2% růstu prorazila hranici 8500 USD/t a přiblížila se historickým maximům ze začátku března. Hlavním faktorem jsou problémy na straně nabídky a stále klesající stav zásob, kterou jsou na londýnské burze (LME) nejnižší od začátku srpna. Zásoby mědi na hlavních burzách (Londýn, Šanghaj, New York) v současnosti pokrývají 3,5 dne celosvětové spotřeby, loňský průměr byl 4,9 dne. Fundamentálně tyto rizika tlumí zpomalení americké poptávky (především stavebnictví).
    Krátkodobý výhled zůstává velmi smíšený, kromě nervozity na finančních trzích zůstávají obavy o dodávky kovů na trhu. Nejpravděpodobnější je stabilizace cen s rizikem, že se prohloubí vybírání zisků. V případě mědi bude v krátkém horizontu důležitý vývoj zásob. Dlouhodobý výhled (zbytek roku 2008) pro kovy zůstává po posledních růstech neutrální až mírně negativní. Silnou asijskou poptávku (Čína) vyrovnávají rizika ze zpomalení americké poptávky.

Komentáře

Přidat komentář
Kontrolní řetězec

Petr Sklenář
07.04.2008 @ 16:50

Předchozí Další