ico

Zlato mírné posílilo, technické kovy v poklesu

  • Drahé kovy: Minulý týden přinesl u zlata obrat. Po třech týdnech poklesu v řadě zlato zaznamenalo výrazné zisky (+3,3% w/w). Korekce na dolaru se minulý týden zastavila a kurz se stabilizoval kolem úrovně 1,54 USD/EUR. I přes tento vývoj zlato stále zůstává defenzivní vůči úrovni kurzu dolaru a rekordním maximům ropy. Minimálně z hlediska devizového kurzu zůstává zlato "podhodnocené" ke kurzu dolaru asi o 5-6%.
    Očekáváme, že se korekce dolaru může krátkodobě chýlit ke konci a dolar by měl opět začít ztrácet. Návrat dolaru na úrovně 1,57 USD/EUR by podle dlouhodobého vztahu (12M) indikovalo posílení zlata zpět k úrovním 960 USD/oz. Pro zlato technicky je příznivé, že v posledním týdnu zlato prolomilo dosavadní klesající kanál.

  • Technické kovy: Technické kovy reagovaly na posílení dolaru a týden zakončily ztrátami – nikl (-6,1% w/w), měď (-3,7%), hliník (-1,2%). Kromě posílení amerického dolaru trh reagoval na uklidnění stávek v Chile a tedy poklesu "stávkové prémie". Část investorů se také obávala ze zpomalení čínské poptávky v důsledku vysokých cen mědi.
    Krátkodobý výhled zůstává smíšený v závislosti na vývoj dolaru a především u mědí na vývoji dodávek a stavu zásob. Nejpravděpodobnější je pokračování stabilizace cen s rizikem, že dojde k dalšímu mírnému vybírání zisků. Dlouhodobý výhled (zbytek roku 2008) pro kovy zůstává po posledních růstech neutrální. Silnou asijskou poptávku (Čína) vyrovnávají rizika ze zpomalení americké poptávky.

Komentáře

Přidat komentář
Kontrolní řetězec

Petr Sklenář
12.05.2008 @ 17:28

Předchozí Další