ico

Zlato bez dlouhodobého trendu, měď na 3-měsíčním maximu

  • Drahé kovy: Nervozita a volatilita se projevila i na trhu s drahými kovy. Na začátku týdne zlato propadlo až na 886 dolarů, ovšem díky výraznému růstu v druhé polovině týdne se cena vrátila až na 920 dolarů. Zlato se v druhé polovině týdne překvapivě pohybovalo ve stejném směru jako americký dolar, tj. obě aktiva posilovaly. Platina pokračuje v silném posilování (21% za 3 týdny) a posunula historické maximum až k úrovni 1900 USD/oz. Motorem toho růstu jsou zprávy o výpadku těžby v Jižní Africe, která představuje 3/4 celosvětové těžby tohoto kovu.
  • Krátkodobý výhled je smíšený, což je dáno celkovou nervozitou na finančních trzích. Pravděpodobné je pokračování konsolidace v širším pásmu kolem 900 dolarů, rizikem ale zůstává pokles a vybírání zisků vzhledem ke vyššímu kurzu amerického dolaru. V dlouhodobějším pohledu (celý rok 2008) základní faktory – slabý dolar, drahá ropa, klesající sazby FEDu, zpomalení americké ekonomiky – vyznívají příznivě pro zlato.

 

  • Technické kovy: Celý sektor kovů zaznamenal týden překvapivě silného růstu. Hlavním tahounem se stala měď (6,5% w/w), která dokonce v druhé polovině týdně vylétla přes 10% na 3-měsíční maxima 7700 USD/t. Impulzem byl již pátý pokles zásob na londýnské LME, který ochladil obavy ze zpomalení poptávky díky nižšímu růstu americké ekonomiky.
  • Krátkodobý výhled zůstává velmi smíšený, obzvláště v nervózním obchodování na finančních trzích v posledních týdnech a nejistotě ohledně americké ekonomiky. Dlouhodobý výhled (rok 2008) pro kovy zůstává po posledních růstech neutrální. Silnou asijskou poptávku (Čína) vyrovnávají rizika ze zpomalení americké poptávky.

Komentáře

Přidat komentář
Kontrolní řetězec

Petr Sklenář
12.02.2008 @ 12:23

Předchozí Další