ico

Výrazné propady u drahých kovů

  • Drahé kovy: Drahé kovy zaznamenaly velmi výrazné propady kvůli posilujícímu dolaru – stříbro (-18% w/w), platina (-10%), zlato (-8,5%w/w). Vliv slábnoucího dolaru a vybírání zisků nezmírnilo ani snížení úrokových sazeb ze strany Fedu (-75 bps.), které působí ve prospěch alternativních investic včetně drahých kovů.
    Předchozí oslabení se zdá jako přestřelené a zlato levné vzhledem k úrovni dolaru. Úrovni dolaru 1,55 USD/EUR by podle dlouhodobého vztahu odpovídala úrovně asi 985 USD/oz., přitom cena na konci týdne byla o 8% níže. Oslabení dolaru k 1,60 USD/EUR by indikovalo možnost zlata posílit zpět k úrovním 1050-1100 USD/oz. Rizikem této projekce by bylo oslabení pod úroveň 900 dolarů.

 

  • Technické kovy: Vybírání zisků se samozřejmě nevyhnulo ani sektoru technických kovů a prodloužil se tak jen trend z předchozího týdne, kdy kovy korigovaly po dosažení historických maxim. Fundamentálně rizikem zůstává zpomalení poptávky (USA) a naopak působí nižší stav zásob a problémy na straně nabídky (výpadky v Číně a Jižní Africe).
    Krátkodobý výhled zůstává velmi smíšený, kromě nervozity na finančních trzích zůstávají obavy o dodávky kovů na trhu. Nejpravděpodobnější je stabilizace cen s rizikem, že se prohloubí vybírání zisků. Dlouhodobý výhled (zbytek roku 2008) pro kovy zůstává po posledních růstech neutrální až mírně negativní. Silnou asijskou poptávku (Čína) vyrovnávají rizika ze zpomalení americké poptávky.

Komentáře

28.07.2013
Dedky všem za dosavadned zajedmave9 konmete1ře. Pokud jde o technickou ty pozne1mky pod čarou poře1d nějak zlobed, takže to spedš čtěte jako na papedrove9m me9diu, tedy bez klike1ned;-) Ad Martin:Přizne1m se, že nevedm, zda ta prvned věta nebyla myšlena jako ironie, ale ať tak či tak, doufe1m, že k něčemu takove9mu dředve nebo později dojde. Jestli ovšem ta kniha bude plnoho
11.08.2013
Jotapecosta disse:A) Quem e9 que vai mais longe, um avie3o que existe cnotra um que ne3o existe ou vice versa?B) O cae7a que a SAAB tem no momento e9 o JAS 39 de sempre. Perdeu ve1rias concorreancias justamente pelo quesito do alcance. Sf3 atua em poucos paedses de pequena extense3o. c9 a base do seu sucessor.C) Porque a SAAB ne3o constrf3i logo um nfamero base
Přidat komentář
Kontrolní řetězec

Petr Sklenář
25.03.2008 @ 17:25

Předchozí Další