ico

Vláda by chtěla získat z dividend ČEZu o 2 mld. Kč více

Ministerstvo průmyslu předneslo vládě plán, podle kterého by stát měl na dividendách z ČEZu získat o 2 mld. Kč více z důvodu krytí nákladů na nynější povodně. Při podílu státu v ČEZu (67%) by tak ČEZ musel na dividendách vyplatit o 3 mld. Kč více než se očekávalo. Plán podporuje také premiér Paroubek a je součástí vládního plánu, kdy má být státní rozpočet v důsledku likvidace povodní navýšen o 5 mld. Kč. Plán zvýšení dividend v ČEZu nepodporuje ho ODS, která chce peníze z ČEZu použít na nastartování penzijní reformy. Na základě vyjádření managamentu o přehodnocení dividendové politiky jsme očekávali dividendu ve výši 12 Kč/akcii (1,5% dividendový výnos). ČEZ původně loni stanovil svou dividendovou politiku na 10 Kč/akcii. Představenstvo ČEZu však již nedávno oznámilo svůj záměr na přehodnocení své dividendové politiky směrem vzhůru díky lepším výsledkům hospodaření (čistý zisk stoupl o 69,7 % na 17,6 mld. Kč). ČEZ informace o výši dividendy zatím nekomentoval. ČEZ plánoval oznámit výši dividendy v květnu na své valné hromadě.

Pro splnění plánu vlády by ČEZ musel dividendu zvýšit o 5 Kč/akcii. Pokud přidáme těchto 5 Kč k námi očekávané dividendě, ČEZ by vyplatil 17 Kč/akcii (2,1% dividendový výnos), tedy celkem 9,9 mld. Kč. Ministr Urban oznámil, že ČEZ by měl na dividendách vyplatit celkem mezi 9 až 10 mld. Kč, což je v souladu s naším očekáváním. Stát, který ovládá 67 % ČEZu, by obdržel při dividendě 17 Kč/akcii 6,6 mld. Kč (místo 4,6 mld. Kč v případě dividendy 12 Kč/akcii). Dividendový výnos ČEZu je stále nižší než u obdobných energetických firem. Průměrný dividendový výnos firem v energetickém sektoru, které zahrnujeme do relativního srovnání, je přitom asi 3%.

I když jde o krátkodobě pozitivní zprávu pro investory (obdrželi by vyšší dividendu), plán vlády potvrzuje, že ČEZ zůstává pod silným politickým vlivem (v pozitivním i negativním smyslu). Způsob vytvoření příjmů pro stát ve výši 2 mld. Kč je velmi nákladný, protože stát v ČEZu ovládá pouze 67% podíl. To znamená, že menšinoví akcionáři (33% podíl) by při zvýšení dividendy o 5 Kč/akcii obdrželi o 1 mld. Kč navíc.

Dle očekávání zareagovaly akcie ČEZu na tuto informaci pozitivně a obchodují se za 828 Kč za akcii (+1,2% d/d).

Komentáře

Přidat komentář
Kontrolní řetězec