ico

USA - Index ISM průmyslu v březnu nečekaně klesl

Index ISM průmyslu USA (03 2006)

Skutečnost: 55,2
Očekvání: 57,0 (Reuters), 57,5 (Bloomberg, Atlantik FT)
Předchozí: 56,7

Rozbor: Namísto předpokládaného posíelní solidního růstu aktivity průmyslu došlo k jeho snížení. Snížil se růst nových zakázek, růst produkce nepatrně klesl. Oba ukazatele ale v březnu stále rostly silně. V kontextu těchto výsledků se vymyká silný růst indxcu nevyřízených zakázek na 59,5 z 54,5 jako důkaz zesílení tlaku na kapacity firem. Tomu odpovídá i mírné prodloužení dodacích lhůt. Příslušný index vzrostl na 53,1 z 52,2 v únoru. Zaměstnanost v březnu vzrostla pomaleji než v únoru. Náklady firem rostou nadále velmi silně, více než v únoru.

Hodnocení: Data jsou nepříznivá, trh čekal místo zpomalení mírný vzestup silnějšího růstu aktivity průmyslu. Přesto aktivita průmyslu roste nadále silně, zaostává pouze slabší růst zaměstnanosti. To je ale stará bolest amerického průmyslu v posledních letech. Data jsou v souladu s naším očekáváním, že HDP letos vzroste o 4,1% po růstu o 3,5% loni.

Dopad na finanční trhy: Výsledky jsou příznivé pro dluhopisy, nepříznivé pro akcie, neboť tržní odhad nebyl naplněn. Dlouhodobě ale výsledky mají na finanční trhy opačný vliv. Euro po výsledcích jen mírně posílilo k dolaru.

Dopad na výhled monetární politiky: Data nemění náš výhled, že Fed zvýší svou hlavní úr. sazbu již pouze jednou a to na příštím zasedání o úr. sazbách v květnu. Cílem Fedu je snížit inflační nebezpečí

Komentáře

Přidat komentář
Kontrolní řetězec