ico

Týdenní komentář

Uplynulý týden byl ve znamení zlomení rekordů na trhu s ropou (kolem 135 USD/bbl) a následným ústupem k 125 USD/bbl. Světové trhy reagovaly nejasně se silnou korelací právě na vývoj cen ropy a pražská burza svým vývojem spíš zůstala na neměnných hodnotách z minulého týdne. Index PX si připsal 0,8% na 1685 bodů.

 

Z domácích zpráv bylo důležité ukončení výsledkové sezóny. V uplynulém týdnu zveřejnily výsledky společnosti ECM a Orco, Pegas, AAA Auto a NWR. V případě obou developerů byly výsledky spíše negativnějšího rázu, protože plná či částečná (Orco) absence přecenění aktiv a negativní vliv kurzového vývoje poslaly obě společnosti do záporných čísel na úrovni čistého zisku. Ovšem absence hodnoty NAV činí oboje výsledky spíše méně vypovídající.

Pegas a AAA Auto splnily očekávání a tudíž nějak významně analytiky nepřekvapily. V případě Pegasu negativní vliv na marže dle očekávání působil spíše negativně a pozitivní výsledek na čistém zisku (+299%) díky kurzovému vývoji neoslabil tuto reakci. AAA Auto na očekávání ztráty 5,3 mil. EUR během týdne reagovaly oslabením, ale páteční rozuzlení nahradilo vybírání zisků z průběhu týdne.

NWR v pátek zveřejnilo podle očekávání silné výsledky. Provozní úroveň EBIT +223% a čistý zisk +339% r/r. Silná čísla byla očekávána a akcie celý týden na základě tohoto očekávání s podporou cen uhlí na maximech pokračovala v růstu. V nejbližších týdnech se u této akcie bude sledovat vývoj cen komodit (uhlí) a očekávané udělení licence pro polský důl Deviensko.

Nejvíce rostoucí akcií týdne bylo CME (+6,1 %). Investoři oceňují expanzivní strategii společnosti a zvyšování podílu na českém internetovém trhu jen podpořilo zájem o tento titul. Naopak nejvíce klesajícím titulem týdne byl Philip Morris ČR (-6,5%). Tento titul již několik týdnů nenachází podporu ze strany kupců, kteří očekávají, že stále poněkud nepříznivé podmínky na trhu cigaret budou dále negativně ovlivňovat výsledky společnosti.

Příští týden je významnější očekávanou zprávou na našem trhu jen valná hromada Zentivy a to 5. června, kde se bude hlavně sledovat výsledek z pohledu angažovanosti poměrně nového významného vlastníka společnosti PPF (19,2% podíl). Investoři tento krok vnímají spíš pozitivně.
¨
Z pohledu celého trhu neočekáváme žádný výrazný trend s tím, že předpokládáme oscilaci okolo současných úrovní. Investoři se zaměří na vývoj v zahraničí v závislosti na vývoji cen ropy. V USA bude sledovaným ukazatelem ISM služeb. V Eurozóně bude ECB rozhodovat o úrokových sazbách (čtvrtek), kde se změna na (4,0%) neočekává. Vliv na trhy by měl být neutrální.

Komentáře

Přidat komentář
Kontrolní řetězec

Milan Vaníček
30.05.2008 @ 16:36

Předchozí Další