ico

Rostoucí ceny kovy

  • Zlato zaznamenalo týden silného růstu a posunulo svoje historické maximum až nad hranici 950 dolarů (953 USD/oz.). Rekordní ceny ropy a slábnoucí dolar opět oživily obavy z inflačních rizik a investoři zvýšily poptávku po aktivech zajištujících proti inflaci – drahé kovy. Kromě zlata, stříbro se poprvé za 18 let dostalo nad úroveň 18 dolarů za unci. Platina především kvůli odstávce v Jižní Africe posunula své maximum až na 2200 USD/oz díky velmi silnému růstu (+38% za 1M).
  • Krátkodobý výhled je smíšený vzhledem k celkové nervozitě a volatilitě na finančních trzích. Rizikem nadále zůstává korekce a vybírání zisků, ovšem v závislosti na vývoji dolaru a ropy. Pro první pololetí základní faktory – slabý dolar, drahá ropa, klesající sazby FEDu, zpomalení americké ekonomiky – vyznívají příznivě pro zlato.

 

  • Sektor zaznamenal týden silného růstu různorodý vývoj kovů – měď (7,8% w/w), hliník (3,5%), olovo (9,8%). Za růstem stojí spíše faktory na straně nabídky. Odstávky výroby v Číně (důsledek sněhové kalamity) a Jižní Africe (nedostatek elektřiny) přináší zatím těžko vyjádřitelné riziko, jak velký bude konečný rozsah odstávek pro jednotlivé kovy. Cena mědí se díky poslednímu vývoji dostala na 2-leté maximum (8445 USD/t).
  • Krátkodobý výhled zůstává velmi smíšený, kromě nervozity na finančních trzích se přidávají obavy i dodávek kovů na trhu. Rizika zpomalení poptávky (USA) zatím ustoupily do pozadí. Poslední růsty (15-20% za 1M) jsou výrazné a existuje riziko korekce a vybírání zisků po jakékoliv zprávě o zlepšení situace v Číně či Jižní Africe. Dlouhodobý výhled (rok 2008) pro kovy zůstává po posledních růstech neutrální. Silnou asijskou poptávku (Čína) vyrovnávají rizika ze zpomalení americké poptávky.

Komentáře

11.07.2012
Morrissonn is a big surprise to me. But then again,I said bforee that the Sabres need to get bigger , on defense and offense.Two seasons ago , looks that I got half my wish.Well getting ,big , stay at home defensemen , is the way the league is going. But , most of the league , mostly Toronto , got faster defensemen too ,not only big, and they can score . Buffalo , while the did turn the league in
12.07.2012
UNq8Wt sijcazpblhut
14.07.2012
stw2Zx , [url=http://ycdyllcgwugj.com/]ycdyllcgwugj[/url], [link=http://nawsqefagmkt.com/]nawsqefagmkt[/link], http://dhbicpwblsdd.com/
Přidat komentář
Kontrolní řetězec

Petr Sklenář
25.02.2008 @ 18:11

Předchozí Další