ico

Pravidelný týdenní komentář k trhu

To, že dolní komora amerického Kongresu minulý víkend nepřijala záchranný program pro finanční instituce, přineslo na finanční trhy dle očekávání výprodej. Index pražské burzy PX oslabil o 5,4 % t/t na 1204,8 bodu.

Bylo opět málo zpráv o českých akciových titulech. Za zmínku stojí další změna v akcionářské struktuře společnosti Zentiva. Touto změnou je nový významný akcionář, společnost Belviport, která vlastní již 10,1% podíl. Se vstupem nových významných akcionářů se dle našeho názoru snižuje pravděpodobnost, že uspěje zvýšená nabídky Sanofi-Aventis na převzetí Zentivy za 1150 Kč (nabídka je podmíněna získáním více než 50% podílu). Pokud by nabídku nevyužili významní akcionáři (vyjma managementu) muselo by nabídku využít téměř 100 % ostatních akcionářů (tzv. "free float").

Největší propad týdne zaznamenaly akcie NWR (192,3 Kč, -25,5 % t/t). Důvodem je několik negativních faktorů: negativní nálada na trhu, pokles energetických komodit a díky krátké historii těchto akcií nemožnost stanovení technické podpory. Naopak nejvíce rostoucím titulem byla Telefónica O2 CR, která posílila o 6,5 % na 419,7 Kč. Domnívám se, že investoři reflektují skutečnost, že se jedná o fundamentálně silnou společnost s defenzivním charakterem, který je spatřován ve vysoké dividendové výnosnosti. Očekáváme, že Telefónica v příštích 2-3 letech bude poskytovat hrubý dividendový výnos 12 %.

Pro nadcházející týden bude opět nejvýznamnější událostí schvalování záchranného plánu pro americké finanční instituce dolní komorou amerického Kongresu. Rozhodnutí určí vývoj obchodování v nejbližších dnech, na světových trzích i v Praze. V případě schválení očekáváme pozitivní reakci. Pokud však plán opět nebude schválen, pak se na trzích objeví silní prodejci.

V týdnu také začne sezóna zveřejňování výsledků firem. Odborníci jsou zatím konzervativnější a předpokládají pokles zisků, což by mohlo odpovídat oslabení ekonomických podmínek. Jako tradičně své výsledky jako první oznámí společnost Alcoa, v úterý.

Komentáře

Přidat komentář
Kontrolní řetězec

Milan Vaníček
03.10.2008 @ 16:58

Předchozí Další