ico

Pravidelný týdenní komentář k trhu

Minulý týden byl bez významnějších informací. Trh postupně zpracovával informace o senátem schválené daňové reformě v USA. Celkově je prozatím brán i senátorský návrh pozitivně, protože rozdíly od návrhu z dolní sněmovny jsou spíše minoritní. V pondělí na začátku otevření zámořské seance se americké indexy dostaly na svá nová historická maxima po víkendovém schválení daňové reformy, ale ve zbytku týdne docházelo k pozvolnému vybírání zisků především na technologických titulech. Domácí index PX nakonec v mezitýdenním vyjádření lehce poklesl o 0,2 % na 1062 bodu.
 
Z domácího trhu jsme se soustředili na dění kolem PMČR. Na začátku týdne proběhla informace, že by mohlo dojít ke zmírnění zákona o zákazu kouření v restauracích. Senát jednal o pozměňovacím návrhu, ale ten nebyl schválen. K žádné úlevě se zatím tedy neschyluje. Akcie PMČR zakončily týden na 16299 Kč (+1,6 % t/t).
 
V průběhu týdne byla zveřejněna informace, že společnost Silver Point Invest, která patří do skupiny Arca, koupila 1% podíl v Moneta Money Bank.  V tisku probíhala spekulace co je za danou investicí. Od využití příznivé ceny po narážkách na vhodnost vypořádání s bývalou Agrobank až po zlepšení pozice ve sporu napojeném rovněž na situaci kolem bývalé Agrobanky. Titul zakončil týden na 78 Kč (+0,3 % t/t).
 
Unipetrol oznámil mírný pokles modelových marží za listopad. Společná petrochemická marže (708 EUR/t, -5,9 % m/m a -9,8 % r/r) klesla jak na měsíční, tak na roční bázi. Rafinační marže je 4,6 USD/b (- 9,8 % m/m a -6,1 % r/r). Společně s rozdílem B-U je meziročně slabší o -20,3 %. I přes mírný pokles jsou reportované marže stále na solidních úrovních. Titul zakončil páteční seanci na 375 Kč (+0,7 % t/t).
 
Nejvíce klesající akcií týdne byla Erste Group (921,8 Kč; -1,2 % t/t). Na titulu nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace. Domníváme se, že dochází k technické korekci předchozího růstu. Ve srovnání s benchmarkem je vidět, že titul se pohybuje s větší intenzitou. Navíc v pátek došlo k silnějšímu růstu na evropských finančních titulech, ale Rakousko mělo státní svátek. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Fortuna (178 Kč; +3,3 % t/t). Na titulu nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace. Fortuna se technicky stále vrací k vyšším úrovním v očekávání lepších výsledků po změně strategie.  
 
Příští týden bude patřit centrálním bankám. Ve středu zasedá americký Fed, kde se čeká zvýšení sazeb o 25 b.b. na 1,5 %. Bankéři by měli dále naznačit další vývoj měnové politiky. Očekává se spíše jestřábí vyznění, které zaznívalo i v dřívějších zasedáních. Čtvrteční ECB by měla být bez výraznějších informací. Sazby se měnit nebudou a otázka QE byla vyřešena již na minulém zasedání. Vyznění by mělo být neutrální či mírně holubičí. Celkově očekáváme, že trh bude mít neutrální vyznění s nižším objemem s předvánoční náladou.  
 
Z technického hlediska bychom chtěli připomenout páteční faktickou změnu vah v rámci indexů CECE. Zde se pro český trh výrazně redukuje váha Pegasu Nonwovens vzhledem ke snížení podílu volně obchodovaných akcií po změně majoritního vlastníka. Změna vah je většinou spojena přinejmenším s vyšším objemem, ale ani vyšší volatilita se nedá vyloučit.  
 
Z makroekonomického výhledu se v Číně zaměříme na čtvrteční průmyslovou produkci za listopad (oček. beze změny 6,2 % r/r ). V USA se zaměříme na středeční zasedání FOMC, kde se očekává zvýšení sazeb o 25 b.b. na 1,5 %, ve čtvrtek na maloobchodní tržby (oček. 0,3 po 0,2 % m/m) a páteční průmyslovou produkci (oček. 0,3 po 0,9 % m/m). V Německu se zaměříme na úterní indexy ZEW, kde se očekává mírné zhoršení v současné situaci i očekávání.
 

Komentáře

Přidat komentář
Kontrolní řetězec

Milan Vaníček
08.12.2017 @ 17:21

Předchozí Další