ico

Pravidelný týdenní komentář k trhu

V uplynulém týdnu se investoři soustředili opětovně na výsledkovou sezónu v zámoří. Prozatím jsme teprve v první pětině, ale zatím výsledky více jak naplňují očekávání. Respektive aktuálně čistý zisk překonává očekávání z 82 % a tržby ze 75 %. Zajímavý krok se udál v USA, kde Senát schválil rozpočet pro rok 2018, což je důležitý milník pro uvolnění cesty k očekávané daňové reformě. Americké akciové indexy dále posunuly svá historická maxima. Ani domácí index PX nestál pozadu a za týden přidal 0,3 % na 1057 bodů.
 
Z domácího trhu jsme se soustředili na začátek domácí výsledkové sezóny. Ve čtvrtek zveřejnil svá čísla za 3Q17 Unipetrol, která byla dle očekávání trhu. Provozní zisk EBITDA dosáhl na 2,9 (+110,8 % r/r) vs. oček. 3,0 mld. Kč. Unipetrol dále dokázal, že je mu současné makroprostředí nakloněno a společnost je schopna tvořit velký objem volných finančních prostředků. Generální ředitel dále potvrdil, že společnost bude pokračovat v progresivní dividendové politice v závislosti na schválení valné hromady. Titul zakončil týden na 347,3 Kč (+1,7 % t/t).
 
Nejvíce klesající akcií týdne byl Stock Spirit (70,6 Kč; -4,6 % t/t). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Nicméně domníváme se, že titul si vybírá oddechový čas po silném růstu v minulých týdnech, kdy někteří investoři zvyšovali své podíly. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla TMR (719 Kč; +2.7 % t/t). TMR nezveřejnila žádné kurzotvorné informace. Odhadujeme, že šlo spíše o technický posun v rámci křehké likvidity.
 
Příští týden bude opětovně především o výsledkové sezóně a ECB. Příští týden bude nejrušnější, co se objemu výsledkových dat týče. Z velkých a známých společností zmíníme například AT&T v úterý, Amazon, Google a Intel ve čtvrtek a například Exxon v pátek. Vedle výsledkové sezóny se bude vyčkávat na čtvrteční zasedání ECB. Trh se bude soustředit především na plán budoucího vývoje QE, které by mělo oficiálně končit na konci roku. Investoři počítají s prodloužením, ale pravděpodobně současně snížením současných nákupů. Důležitou informací bude nastínění faktického konce (jestřábí signál) či jen dalšího nejasného určení možného prodloužení (holubičí signál). Celkově jsme na příští týden nadále pozitivní s tím, že výsledková sezóna zatím přináší lepší než očekávané výsledky, které podporují nákupní náladu investorů.
 
Z domácího trhu budeme nejdříve očekávat výsledky víkendových parlamentních voleb. Jen připomínáme, že naším základním scénářem je, že dle současných předvolebních průzkumů by výsledky voleb neměly nějak výrazněji zasáhnout do dění na BCPP (sektorové daně, regulace apod.).
 
Z výsledkové sezóny se zaměříme na úterní O2 CR. Očekáváme, že EBITDA za 3Q se meziročně sníží o 13,4 % na 2,4 mld. Kč. Důvodem by měl být vliv zrušení mobilního roamingu v rámci EU a sezónní přeliv příjmů z ICT do 4Q. Částečně tedy meziročně slabší výsledky nejdou na vrub čistě hospodaření, což by mohlo mírnit případně negativní tržní reakci.
 
Rovněž v úterý zveřejní výsledky CME. Zde očekáváme EBITDA za 3Q17 na úrovni 25,8 mil. USD či +33,3 % r/r. Důvodem zlepšení je lepší makroekonomické prostředí a lepší směnný kurz. Další solidní výsledky mohou nadále podpořit současné kladné vnímání titulu.  
 
Z makroekonomického výhledu se v USA zaměříme na středeční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (oček. 1,2 po 2,0 % r/r), páteční HDP za 3Q17 (oček. 2,6 po 3,1 % q/q) a index spotřebitelského sentimentu univerzity Michigan (oček. 101 po 101,1 bodů). V Německu se zaměříme na středeční indexy IFO, kde se očekává velmi mírné ochlazení z předešlých vysokých úrovní.
 

Komentáře

Přidat komentář
Kontrolní řetězec