ico

Pravidelný týdenní komentář k trhu

V uplynulém týdnu se investoři soustředili na výsledkovou sezónu v zámoří. Týden byl jinak relativně chudý na významnější data. V rámci výsledkové sezóny se investoři zaměřili především na velké banky, které reportovaly ve čtvrtek a pátek. Samotná čísla těchto velkých bank nebyla nějak překvapivá a víceméně odpovídala očekávání či je jen mírně překonala. Investoři této příležitosti využili a mírně vybírali zisky. Je nutno připomenout, že se tituly pohybují poblíž svých několikaletých maxim. I přes to se však americké indexy posunuly na nové historické rekordy i v minulém týdnu. Bohužel domácí index PX si prošel mírným vybíráním zisků a za týden odepsal 0,5 % na 1053 bodů.  
 
Z domácích zpráv jsme sledovali dění kolem CME. TCS Capital Management podle zprávy pro regulátora snížil svůj podíl v CME z 9,8 % na 7 %. Nadále zůstává druhým největším akcionářem společnosti. Titul zakončil týden na 103,5 Kč (13,6 % t/t).
 
Investiční společnost BlackRock navýšila svůj podíl na hlasovacích právech ve Stock Spirits z 5,2 na 7,7 %, z čehož 6,78 % drží prostřednictvím běžných akcií a dalších 0,95 % prostřednictvím jiných finančních instrumentů. Zvýšení podílu významného akcionáře je většinou trhem vnímáno pozitivně. Titul zakončil páteční seanci na 74 Kč (+0,1 % t/t).
 
Z technických zpráv se pak akcie Pegas Nonwovens od čtvrtka 12.10. obchodovaly bez nároku na hrubou dividendu 1,3 EUR/akcii (cca 33,6 Kč). Daná dividenda odpovídala 3,7% hrubému dividendovému výnosu. Výplata začíná 26. října 2017. Titul zakončil týden na 896,7 Kč (-1,5 % t/t).
 
Nejvíce klesající akcií týdne byla O2 CR (256,5 Kč; -5,4 % t/t). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Vybírání zisků může souviset s očekávanými výsledky za 3Q17, které poodhalí skutečnost vlivu odstranění roamingu u mobilního volání v rámci EU. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla CME (103,5 Kč; +13.6 % t/t). V případě CME bylo oznámeno snížení podílu druhého největšího akcionáře na 7 z 9,8 %, ale tato informace spíše ospravedlnila nedávný prodejní tlak na akcii. Jiné fundamentální zprávy zveřejněny nebyly. Pozitivní reakce spíše technicky vrací akcii před oznámený prodej a může reagovat na očekávané solidní výsledky za 3Q17.  
 
Příští týden bude opětovně především o výsledkové sezóně. Investoři se zaměří na velké banky, ale i ostatní obory již budou zastoupeny ve větší míře. Očekáváme, že pokud budou naplněna očekávání trhu ohledně výsledků za 3Q17, tak by mohla pokračovat pozitivní tržní nálada.  
 
Na domácí scéně dojde k zahájení výsledkové sezóny. Ve čtvrtek 19.10. zveřejní čísla za 3Q17 Unipetrol. Zde očekáváme opětovně velmi silná čísla. EBITDA by měla vrůst o 70 % r/r na 2,4 mld. Kč. Výhled je připraven bez jakékoliv platby od pojišťovny. Očekáváme, že silná data by mohla dále podpořit kladný sentiment na titulu.
 
Ke konci týdne (20-21.10.) proběhnou v ČR parlamentní volby. Dle dosavadních předvolebních odhadů vede stále hnutí ANO. Nicméně není jasné, zda bude schopno zformovat vládní koalici, což dává prostor pro širší jednání v rámci různých scénářů. Nicméně většina scénářů by měla vést k výsledku, který by neměl výrazněji ovlivnit obchodované společnosti na BCPP (např. sektorové daně, větší regulace apod.).
 
Z makroekonomického výhledu se v Číně zaměříme na čtvrteční HDP za 3Q17 (oček. 6,8 po 6,9 % r/r) a průmyslovou produkci (oček. 6,4 po 6,0 % r/r). V USA se zaměříme na úterní průmyslovou produkci (oček. 0,3 po -0,9 % m/m). V průběhu týdne to pak budou data z trhu nemovitostí. V Německu se zaměříme na úterní indexy ZEW, kde se čeká lehké zlepšení na všech úrovních. 

Komentáře

Přidat komentář
Kontrolní řetězec

Milan Vaníček
13.10.2017 @ 17:00

Předchozí Další