ico

Pravidelný týdenní komentář k trhu

Ani uplynulý týden se nevyhnul dění kolem Řecka. Tamní parlament schválil předběžná opatření, která by měla pootevřít dveře pro další jednání s věřiteli. Následně jednotlivé země Eurozóny pověřovaly své vlády, aby mohly znovu obnovit rozhovory s Řeckem. Následné kroky by měly být schválení přechodné půjčky pro Řecko z fondu EFSM (následně převedeno do ESM) a připravení podmínek pro třetí záchranný balíček. Zasedání ECB nepřineslo nové informace vzhledem k monetární politice. Investoři se zaměřili na komentář šéfa ECB v návaznosti na aktuální dění v Řecku. Draghi prohlásil, že Řecko je součástí Eurozóny. Nesmíme vynechat ani výsledkovou sezónu za 2Q v USA, která zatím přináší poměrně pozitivní informace. Domácí index PX zakončil týden na 1025 bodech, což znamenalo růst o 3,4 % t/t. 
 
V pondělí (13.7.) skončila dobrovolná nabídka ze strany PPF pro CETIN a O2 CR. Jen připomínáme, že PPF nabídla za CETIN 176 Kč/akcii a za O2 CR 78 Kč/akcii. V případě CETINu se domníváme, že PPF dosáhne na 90% hranici, kterou následně zřejmě využije pro vytěsnění minorit. V případě O2 CR jsme neočekávali výraznější vliv vzhledem k vypršení nabídky vzhledem k rozdílu tržní a nabídkové ceny. CETIN zakončil páteční obchodování na 173 Kč (-1,1 % t/t). O2 CR zakončilo páteční seanci na 126 Kč (+25,1 % t/t).
 
Finanční ředitel NWR Boudewijn Wentink, po oznámení provozních dat, potvrdil cíl těžby pro tento rok na 7,5-8,0mt uhlí. Náklady na těžbu v nejnákladnějším dole Paskov se podle CFO snížily podstatným způsobem a NWR se rozhodne o dalším osudu před koncem r. 2017. Podle původního plánu by se měl na konci zmíněného roku zavřít. NWR pokračuje ve snižování počtu zaměstnanců tempem 10 % za rok. Titul zakončil týden na 0,23 Kč (-4,2 % t/t)
 
Pegas Nonwovens oznámil, že úspěšně vydal tři emise privátních dluhopisů. Jedná se o seniorní nezajištěné dluhopisy se splatností v letech 2025, 2025 a 2022 a kupóny 6MPribor+2,0% p.a., 3,39 % p.a. a 2,646 % p.a. Celkový objem je 1,8 mld. Kč (678 mil. Kč, 35 mil. Kč a 1080 mil. Kč), což odpovídá 66 mil. EUR. Výnos z emise bude použit na refinancování stávajícího bankovního dluhu, částečný odkup dluhopisů maturujících v 11/2018 a další investice včetně možného odkupu vlastních akcií. Pegas uzavřel týden na 826,9 Kč (+2,9 % t/t).
 
Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu bylo TMR (-4,5 %;565 Kč). Na titulu se neobjevila žádná fundamentální informace. Odhadujeme, že se jedná jen o technický pohyb vzhledem k nízké likviditě na tomto titulu. Naopak nejvíce rostoucí akcií byla pokračující O2 CR (+25,1 % na 126 Kč). Na titulu se neobjevila kurzotvorná informace. Investoři zřejmě spekulují na nadcházející výsledky (29.7.), které by měly odhalit skutečnou fundamentální podstatu pokračující O2 CR. Investoři se budou silně zajímat o jakýkoliv komentář k budoucí dividendové politice.  
 
Příští týden se zaměříme opětovně na dění kolem Řecka. Neočekáváme žádná přelomová rozhodnutí, ani stanovení jasných termínů, ale potenciální pondělní otevření řeckých bank či tamní burzy může ukázat ochotu akciových investorů důvěřovat v řecké investice. Vedle Řecka bude pokračovat výsledková sezóna v USA.
 
Na domácím trhu budeme sledovat především začátek výsledkové sezóny. Ve čtvrtek předvede svá čísla Unipetrol, kde očekáváme rekordní výsledky EBITDA 4,4 mld. Kč. Očekáváme, že trh ač si je vědom pozitivních makroekonomických vlivů na hospodaření společnosti může reagovat pozitivně.
 
Ve středu 22.7. bude probíhat valná hromada společnosti CETIN, kde by jedním z hlavních bodů mělo být schválení možnosti poskytnou finanční asistenci majoritnímu vlastníku (PPF). Výše asistence se pohybuje na úrovni 32,2 mld. Kč a může být využita na přefinancování stávajícího akvizičního dluhu či na dokoupení dalších akcií.
 
Z makroekonomického výhledu se USA zaměříme na průběžná pravidelná data z trhu nemovitostí (úterý a pátek) a trhu práce (čtvrtek).
 

Komentáře

Přidat komentář
Kontrolní řetězec

Milan Vaníček
17.07.2015 @ 16:15

Předchozí Další