ico

Pravidelný týdenní komentář k trhu

Poslední dubnový týden se nesl ve znamení solidní výsledkové sezóny, neutrálního zasedání amerického FEDu a prvního odhadu HDP v USA za 1Q12. Domácí index PX uzavřel týden na úrovni 935 bodu, což mezitýdenně představovalo růst o 0,9 %. Výsledková sezóna prozatím především z USA přináší pozitivní data. Zasedání centrálních bankéřů USA vyznělo dle očekávání neutrálně. Nicméně nechyběla jasná proklamace šéfa FEDu o ochotě využití monetární stimulace v případě slabších, než očekávaných výsledků domácí ekonomiky. Právě zmiňovaná americká ekonomika v týdnu nepřinesla povzbudivá hospodářská data, což vyvrcholilo v pátek slabším než očekávaným HDP za 1Q12 (2,2 vs. oček. 2,5 % po 3,0 % za 4Q11).

 

Z domácích zpráv jsme sledovali KIT Digital, který oznámil očekávanou koupi australské společnosti Hyro Limited. Platba za akvizici bude provedena vydáním 2,1 mil. kusů nových akcií KIT Digital současným akcionářům Hyro Ltd. USD. Podle managementu by se akvizice měla ihned pozitivně projevit do peněžních toků KITD. Titul zakončil páteční seanci na 131,5 Kč (-5,3 % t/t).

Unipetrol ve středu reportoval výsledky za 1Q12. Na úrovni provozního zisku EBIT společnost vykázala avizovanou ztrátu ve výši 51 mil. Kč. Výhledem je dosažení pozitivního provozního výsledku pro rok 2012. Titul v pátek uzavřel na 171,5 Kč (+0,3 % t/t).

Ve středu pak ratingová agentura Standard & Poor's snížila hodnocení dluhu společnosti CME ze stupně B na stupeň B- a ponechala negativní výhled. V komentáři S&P sdělila, že refinancování dluhu v nejbližší době považuje za obtížné. CME již dříve indikovala, že hodlá snížit svoje zadlužení a to i případnou emisí akcií. Nespecifikované oznámení by mělo proběhnout do data zveřejnění výsledků za 1Q (9.5.). Vnímáme relativně silně scénář, kde by v případné emisi či jinak mohl hrát významnou roli současný největší vlastník Time Warner. Titul zakončil týden na 146,1 Kč (+10,2 % t/t).

Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu byla CME (+10,2 %, 146,1 Kč). I přes nepříznivé snížení ratingu ze strany S&P se titul dostal do nákupního hledáčku investorů, kteří již mohou očekávat případnou akci s blížícími se výsledky za 1Q12 (9.5.). Nejvíce klesajícím titulem uplynulého týdne byl KIT Digital (-5,3 %, 131,5 Kč). Titul reagoval negativně na již dříve avizovanou akvizici, která bude zaplacena pomocí vydání nových akcií.

První květnový týden bude ve znamení pokračující výsledkové sezóny a makrodat v čele s americkou měsíční nezaměstnaností (pátek). Současné výsledky společností naplňují investory pozitivní náladou i přes spíše zhoršená makrodata. Očekáváme, že při pokračování pozitivní výsledkové sezóny by trh neměl mít prostor pro výraznější vybírání zisků.

Výsledková sezóna bude pokračovat i na domácí scéně a to bankovními domy. V pondělí zveřejní své výsledky Erste Bank. Očekáváme, že za 1Q12 dosáhne čistého zisku 326 mil. EUR. (+1,0% r/r). Investoři se zaměří na dění v Maďarsku a Rumunsku a na případné dodatečné náklady s vývojem v těchto zemích. Kapitálová vybavenost by měla být dostatečná, a tudíž očekáváme, že při naplnění naší projekce by mohla akcie spíše přilákat kupce.

Ve čtvrtek pak bude zveřejňovat své výsledky Komerční banka. Zde očekáváme čistý zisk za 1Q12 ve výši 3,3 mld. Kč (-2,2 % r/r). Neočekáváme výraznější překvapení, a proto nečekáme ani výraznější reakci trhu.

Z makroekonomických dat se zaměříme na středeční americké objednávky firem (oček. -1,5 z +1,3 %) a ISM služeb (55,4 z 56 bodů). V průběhu týdne budou zveřejňovány hojně regionální indexy (nákupní manažeři či průmysl), ale číslem týdne bude měsíční nezaměstnanost, kde se očekává tvorba 168 tis. pracovních míst po 120 tis. pracovních místech v březnu.

Komentáře

Přidat komentář
Kontrolní řetězec

Milan Vaníček
27.04.2012 @ 17:43

Předchozí Další