ico

Obavy z recese ženou vzhůru zlato a naopak sráží technické kovy

  • Drahé kovy: Zlato po mezitýdenním růstu o 3,5% w/w nejen smazala předchozí ztráty, ale dokonce žlutý kov posunul v pátek svoje historické maximum na 923 dolaru za unci. Hlavním impulzem bylo nečekané snížení sazeb Fedu (-75 bps. na 3,50) v úterý 22. ledna. Navíc ve středu 30.1. americká centrální banka má na programu pravidelné zasedání, trhy předpokládají další uvolnění měnové politiky a tento vývoj sráží dolar. Nejistota, inflační hrozby, nižší úrokové sazby a slábnoucí dolar zvyšují investiční poptávku po zlatu, ale rekordní hodnoty dosahuje i platina a stříbro.
  • Krátkodobý výhled je smíšený, což je dáno celkovou nervozitou na finančních trzích, ale pravděpodobná je jistá konsolidace těsně nad úrovní 900 dolarů. Důležité bude také vyznění klíčových událostí tohoto týdne – HDP v USA, Fed (obě středa); zaměstnanost (pátek). Na druhou stranu základní faktory – slabý dolar, drahá ropa, klesající sazby FEDu, zpomalení americké ekonomiky – vyznívají příznivě pro zlato a proto v dlouhodobějším pohledu (celý rok 2008) považujeme zlato za atraktivní. Především kvůli k předpokládanému poklesu dolaru v 1Q a obavám ze zpomalení ekonomiky se zlato může přiblížit psychologické úrovni 1000 dolarů za trojskou unci.

 

  • Technické kovy: Většina kovů poklesla kvůli nervozitě na finančních trzích s jednou výjimkou, kterou byl hliník (+2,9% w/w). Celý sektor sráží obavy ze zpomalení americké ekonomiky a tyto obavy nerozptýlilo ani snížení sazeb Fedu. Proti poklesu cen jde paradoxně i pokles zásob, například stavy mědí od začátku roku poklesly o 12%. Tento fakt by mohl minimálně brzdit další propady.
  • Krátkodobý výhled zůstává velmi smíšený, obzvláště v současném negativní sentimentu na finančních trzích a nejistotě ohledně americké ekonomiky. Více světla mohou přinést výsledky HDP+FED (středa) a zaměstnanosti (pátek). Kromě sentimentu budou důležitá i data z americké ekonomiky, která jsou na programu příští týden včetně zasedání FEDu. Dlouhodobý výhled (rok 2008) pro kovy zůstává zatím pozitivní, a to především díky silné asijské (Čína) poptávce.

Komentáře

Přidat komentář
Kontrolní řetězec

Atlantik FT
28.01.2008 @ 16:23

Předchozí Další