ico

Nová maxima zlata

  • Drahé kovy: Býčí trend u zlata a drahých kovů pokračoval čtvrtý týden v řadě a díky 4% růstu se zlato poprvé v historii přiblížilo psychologické hranici 900 dolarů za unci, kterou v pátek dokonce krátce překonal. Hnacím motorem byl další propad dolaru, očekávaní poklesu sazeb v USA, klesající dolar a rostoucí obavy ze snížení růstu americké ekonomiky. Tento mix faktorů podporuje snahy investorů hledat bezpečná aktiva, jako je zlato a drahé kovy. Proto vedle zlata i platina dosáhla rekordního maxima (1565 USD/oz.) a stříbro na 27-letém maximum (16,22 USD/oz).
  • Základní faktory – slábnoucí dolar, drahá ropa, klesající sazby FEDu a zpomalení americké ekonomiky – vyznívají na začátku roku příznivě pro zlato. I v dlouhodobějším pohledu (celý rok 2008) zůstává zlato nadále atraktivní, především kvůli k předpokládanému poklesu dolaru v 1Q a obavám ze zpomalení ekonomiky se zlato může přiblížit psychologické úrovni 1000 dolarů za trojskou unci.

 

  • Technické kovy: Technické kovy zaznamenaly pokračování růstového trendu. Investorům se zdají ceny atraktivní, které navíc umocňuje i slabší dolar. Měď zaznamenala téměř 6% w/w a dostala se na nejvyšší úroveň od začátku listopadu. Část trhu spekuluje, že před začátkem čínského nového roku (7.února) bude Čína zvyšovat svoje zásoby.
  • Trh zatím bez větší reakce přecházel slabší data z americké ekonomiky, která je světový spotřebitel kovů číslo 2. Výhled zůstává nadále krátkodobě smíšený a bude alespoň částečně závislý na datech z americké ekonomiky, které v poslední době byly spíše slabší. Dlouhodobý výhled (rok 2008) pro kovy zůstává zatím pozitivní, a to především díky silné asijské (Čína) poptávce.

Komentáře

Přidat komentář
Kontrolní řetězec

Petr Sklenář
14.01.2008 @ 17:51

Předchozí Další