ico

Měsíční maxima u zlata

  • Drahé kovy:  Slábnoucí dolar, drahá ropa a klesající akciové trhy jsou optimální prostředí pro drahé kovy, které pokračovaly druhý týden v řadě v růst - zlato (2,8% w/w), stříbro (0,9%). Zlato se tak dostalo měsíční maximum 931 dolarů. Devizový trh má na celý sektor drahých kovů velký vliv. Proto propad dolar na měsíční minimum k euru (1,58 USD/EUR), ale i ke koši 6 hlavních měn podpořilo růst cen zlata. Ve středu Fed nezměnil úrokové sazby a naznačil, že sazby v dohledné době rychle zvyšovat neplánuje. Což dále srazilo dolar a v souhrnu pomohlo drahým kovům. Posledním vlivem jsou výprodeje na akciových trzích, které jsou nejvyšší od začátku roku a řada investorů hledá "bezpečné aktiva" jako je zlato.
    Zlato evidentně zůstává svázáno s kurzem dolaru. Pro nejbližší období (týdny) očekáváme pokračování konsolidace dolaru v širším pásmu (1,53-1,59 USD/EUR) a podobný scénář předpokládáme i pro zlato (870-930 USD/oz.) Ovšem zvýšená nervozita na akciových trzích v posledních dnech a rekordní ceny ropy mohou přinést růst ceny i nad stanovený interval. Následně další zachytnou hladinou by byla úroveň 950 dolarů.


  • Technické kovy: Technické kovy po výrazných růstech předchozí týden se spíše stabilizovaly – měď (1,1% w/w), hliník (-0,5%). Obecně technické kovy minimálně reagovaly na propady kurzu dolaru. Měď podpořily zprávy o nových stávkách v dolech v Peru, které doplnily předchozí protesty v Mexiku a Chile. Jedná se již o třetí vlnu stávek za posledních 14 měsíců.
    Krátkodobý výhled zůstává stále smíšený a ještě se může projevit kurz dolaru. Nejpravděpodobnější je pokračování stabilizace cen s rizikem, že se dále prohloubí vybírání zisků. V případě mědi rizikem zůstávají protesty v jižní Americe. Dlouhodobý výhled (zbytek roku 2008) pro kovy zůstává po posledních růstech neutrální. Silnější asijskou poptávku (Čína) vyrovnávají rizika ze slabé americké poptávky.

Komentáře

Přidat komentář
Kontrolní řetězec

Petr Sklenář
30.06.2008 @ 17:11

Předchozí Další