ico

Kovy na nových maximech

  • Drahé kovy: Sektor drahých kovů zaznamenal další růsty. Zlato posunulo svoje historické maximum až na 990 dolarů za unci, byť na konci týdne patřil spíše prodejcům a mezitýdenní změna byla minimální. Stříbro pokračovalo v silné rally a své 28-leté maximum posunulo až nad 21 USD/oz. Naopak výraznější vybírání zisků zaznamenala platina, která korigovala předchozí prudké posilování (+28% za 1M).
    Krátkodobý výhled je smíšený vzhledem k celkové nervozitě a volatilitě na finančních trzích. Ovšem slábnoucí dolar a rostoucí cena ropy otevírá prostor pro další posilování drahých kovů a u zlata nelze vyloučit i proražení hranici 1000 dolarů. Základní faktory – slabý dolar, drahá ropa, klesající sazby FEDu, zpomalení americké ekonomiky – vyznívají i minimálně pro první polovinu roku příznivě pro zlato.

 

  • Technické kovy: Sektor zaznamenal další týden růstu – hliník (3,5%), měď (1,4% w/w). Za růstem stojí spíše faktory na straně nabídky a slábnoucí dolar. Odstávky výroby v Číně (důsledek sněhové kalamity) a Jižní Africe (nedostatek elektřiny) přináší zatím plně nevyčíslitelné ztráty. Od začátku roku také poklesly zásoby kovů na LME. Cena mědí se díky poslednímu vývoji dokonce dostala na historické maximum (8820 USD/t).
    Krátkodobý výhled zůstává velmi smíšený, kromě nervozity na finančních trzích se přidávají obavy i dodávek kovů na trhu. Rizika zpomalení poptávky (USA) prozatím ustoupily do pozadí. Důležitý zůstává také vývoj kurzu dolaru, jehož pád tlačí dolarové ceny komodit výše. Poslední růsty (15-20% za 1M) jsou výrazné a existuje stále větší riziko korekce. Dlouhodobý výhled ( zbytek roku 2008) pro kovy zůstává po posledních růstech neutrální až mírně negativní. Silnou asijskou poptávku (Čína) vyrovnávají rizika ze zpomalení americké poptávky.

Komentáře

10.08.2012
No nevedm teda.Ale jak můžete soudit někoho podle několika faktů:neuchitil se v že1dne9m pražske9m klubu-ne všude je dobrfd koliktev;hraje 5.ligu v cizině{Šve9dsku}už to,že tam vůbec nějakou ligu hraje znamene1,že něco umed.Šve9dove9 sami majed dobre9 hre1če,k čemu by jim byla nula s penězy?; neuspěl v repre-chci vidět,kolik z ve1s by uste1lo tlak hre1t prvně za repre?A to,
10.08.2012
BvyMjE ihufzyqikenz
10.08.2012
iknYyv , [url=http://fcvaruclzsyl.com/]fcvaruclzsyl[/url], [link=http://xvgdnceutfjv.com/]xvgdnceutfjv[/link], http://mfyqnzcxsxtz.com/
12.08.2012
LOS1Yj dpesdmpwiweg
Přidat komentář
Kontrolní řetězec

Petr Sklenář
10.03.2008 @ 18:04

Předchozí Další