ico

ČR - Inflace v prosinci zpomalila na 2,4 %

Inflace – prosinec

Inflace v prosinci drobně zvolnila na 2,4 % r/r (2,6 % v listopadu). Vůči listopadu se ceny v průměru zvedly o 0,1 % m/m. Výsledky nepřinesly výrazné překvapení a velkou část meziměsíčního i meziročního růstu stále tvoří ceny potravin (0,6 % m/m; 5,6 % r/r). Celkově se inflační obrázek nezměnil, v ekonomice jsou solidní inflační tlaky, ale nedochází k dalšímu zrychlování inflace. Na závěr roku inflace zpomalila (2,4 % r/r prosinec, 2,6 % listopad, 2,9 % říjen) hlavně kvůli vyšší srovnávací základně z loňského roku (potraviny a vliv EET).

Za celý rok 2017 průměrná inflace dosáhla 2,5 %, což je nejvyšší úroveň za posledních 5 let. Letos čekáme průměrnou inflaci lehce přes 2 %.  

ČNB může dál zůstat opatrná, i kvůli tomu, že k dalšímu zrychlování inflace nedochází a inflační výhled pro letošní rok zůstává jen lehce nad 2 %. Očekáváme, že ČNB zvedne sazby v únoru a další změna přijde spíše až v druhé polovině roku (možná i na konci). Koruna přešla výsledky inflace bez reakce a obchodovala se beze změny kolem 25,55 CZK/EUR.  

Komentáře

Přidat komentář
Kontrolní řetězec