ico

ČNB dnes beze změny, další růst sazeb až v listopadu

Dnešní zasedání bankovní rady České národní banky bylo bez větších překvapení. Po srpnovém zvýšení si bankovní rada dala pauzu a úrokové sazby zůstaly beze změny (0,25 %). Ovšem, dle očekávání se hlasovalo o dalším zvyšování, hlasování bylo velmi těsně (4:3), když se našly tři hlasy pro zvýšení sazeb. To naznačuje, že zvýšení sazeb v listopadu se blíží jistotě.

Dnešní zasedání bankovní rady České národní banky bylo bez větších překvapení. Po srpnovém zvýšení si bankovní rada dala pauzu a úrokové sazby zůstaly beze změny (0,25 %). Ovšem, dle očekávání se hlasovalo o dalším zvyšování, hlasování bylo velmi těsně (4:3), když se našly tři hlasy pro zvýšení sazeb. To naznačuje, že zvýšení sazeb v listopadu se blíží jistotě.

 

Na začátku listopadu (2. 11.) dostane bankovní rada k dispozici novou makroekonomickou prognózu. Druhým argumentem bylo vyčkat na ECB, zda na konci října oznámí změnu své měnové politiky. Tyto dva argumenty nakonec asi převážily, proč nezvyšovat sazby již dnes, ale počkat až na další zasedání. Důvodů, proč by centrální banka měla zvyšovat sazby, je celá řada. Jednak je to celkové vývoj ekonomiky včetně inflace. Guvernér Rusnok přímo zmínil i přehřívající se trh práce a také pomalejší posilování koruny, než ČNB očekávala po ukončení intervencí v dubnu.

 

Podle našeho názoru v listopadu ČNB nejen zvýší úrokové sazby, ale také může jasně deklarovat, že zahajuje delší cyklus zvyšování sazeb, tj. bude zvyšovat sazby opakovaně. První náznak přišel již dnes, kdy ČNB v prohlášení uvedla, že se stávající prognózou je konzistentní nárůst sazeb „ v průběhu dalších dvou let“. Což je posun vůči srpnu, kdy po zvýšení sazeb ČNB naznačila, že další rok sazby už moc neplánuje měnit. Dnes guvernér Rusnok na závěr tiskové konference přímo uvedl, že v následujícím půlroce si dokáže představit více než jedno zvýšení sazeb.

 

Koruna k euru měla odpoledne rozkolísané obchodování v pásmu 26,00-26,08 CZK/EUR, ale nakonec se ustálila na 26,08. Výnos 2letého úrokového swapu se během dne zvýšil o 6 bodů a po 5 letech se dostal na úroveň 1,00 %.

Komentáře

Přidat komentář
Kontrolní řetězec