Turbulentní říjnové dny

Petr Posker, Investiční ředitel finanční skupiny ATLANTIK v Investorském magazínu 25.10.2008 o ekonomické recesiJan Langmajer v Týdnu v ekonomice na ČT 24 v pátek 24.10.2008 hodnotí současnou situaci na finančních trzích

Otázky a odpovědi

Akcie

Vzhledem k poslednímu vývoji na světových trzích, nejistotě, která panuje, i výprodejům na domácí burze, lze v tuto chvíli obecně doporučit investice do akcií, nebo spíše zdrženlivost?

Vzhledem k velké volatilitě akciových trhů je zdrženlivost při investicích do akcií samozřejmě na místě. V této době více než kdy jindy platí, že investor musí své investice neustále sledovat. Je jasné, že to investoři nyní dělají. Lidem, kteří nemají povahu na vstřebání vysokého rizika, bychom doporučili spíše vyhnout se investicím na úvěr, případně investování na úvěr omezit (mít větší objem vlastních finančních prostředků). Lze doporučit i přesunutí části svého portfolia do fondů peněžního trhu, případně dluhopisových.

V případě zájmu o obchodování - jakou strategii lze doporučit? Tzv. krátké prodeje, tedy spekulace na pokles ceny, nebo strategické investice opírající se o nízké ceny mnoha titulů?

Obecně lze říci, že využívat krátkodobých pohybů je nyní velice náročné a svede to pouze zkušený investor. Proto bychom drobným investorům doporučili se těmto strategiím spíše vyhnout či pro tyto spekulace využít tomu úměrný poměr celkového zamýšleného portfolia (cca 10-20 %).

Současné nízké ceny samozřejmě svádějí k budování dlouhých pozic. Je jasné, že v současné době jsou všechny akcie levné, ale myslíme si, že nervozita na akciových trzích bude ještě nějaký čas omezovat růst fundamentálně silných společností. Přesto bychom klientům doporučili zaměřit se na fundamentálně silné společnosti (ČEZ, Erste Bank) a na dividendové tituly (PMČR, Telefónica CR). Při budování větší pozice bychom doporučili strategii postupného budování pozice cestou postupných nákupů.

Kterým akciím naopak doporučujete se vyhnout, které budou i v dalších měsících pod největším tlakem?

Doporučujeme se vyhnout akciím AAA Auto, protože společnost zůstane zřejmě i příští rok ve ztrátě. Navíc likvidita obchodování je velice malá, a volatilita je tedy velká. Stále bychom doporučili vyhýbat se akciím developerů (ECM, Orco). Tyto akcie jsou současnou krizí hypotečních trhů postiženy nejvíce a očekáváme, že tento negativní sentiment přetrvá. Oba realitní tituly jsou vhodné pro spekulace s vysokou mírou rizika.

Jak dlouho podle vás nynější extrémní volatilita přetrvá? Na čem to bude záviset?

Extrémní volatilita na pražské burze přetrvá, dokud se neuklidní světové akciové trhy a trh s ropou. Volatilita souvisí s nedůvěrou investorů, a ta, vzhledem k současné situaci, pravděpodobně nezmizí ze dne na den. Odhadovat časový horizont je podle našeho názoru téměř nemožné. Zhruba lze hovořit o horizontu roku či roku a půl. Ke snížení volatility by mohlo pomoci vytvoření fondu na odkup rizikových aktiv finančních institucí v USA (tzv. záchranný balíček americké vlády). Právě tato riziková aktiva negativně zatěžují hospodaření finančních institucí, které kvůli vysokým ztrátám mají existenční problémy. Špatná situace bankovního sektoru je pro ekonomiku velmi nepříznivým jevem.

Pokud započítáme vysokou míru nejistoty, která nyní doma i ve světě panuje, na jakých úrovních se dá počítat, že pražská burza zakončí letošní rok?

Situace je tak nejistá, že je těžko odhadovat další vývoj s takovouto přesností. Je zřejmé, že volatilita obchodování bude stále zvýšená a můžeme se dočkat i dalších velkých propadů. Očekáváme, že vzhledem k nejistotě a vysoké volatilitě by index burzy v závěru roku mohl být na úrovni 1100 až 1400 bodů.

Komodity

Když už je investování do akcií tak rizikové, vyplatí se nyní investovat do komodit?

Komodity podléhají trochu jiným rizikům než akciové trhy a proto obecně doporučujeme investice do komodit jako doplnění portfolia a rozšíření investičních myšlenek.

Nervozita na finančních trzích se projevuje i na komoditních trzích větší volatilitou, která je u komodit obecně vždy vyšší, a nejen v současnosti. Proto při investování do komodit bychom doporučili ještě větší obezřetnost než u akcií.

Pokud ano, do jakých komodit investovat? Které komodity považujete obecně za fundamentálně silné? Doporučil byste některé?

Obecně pozitivní pohled máme na zemědělské plodiny, jako jsou kukuřice, sója či bavlna, které díky nízkému stavu zásob a silné poptávce vypadají fundamentálně silné. Podle našeho názoru investiční příležitosti skýtají také kovy, jako např. měď nebo hliník. Nutné je ovšem přihlédnout k investičnímu horizontu a k rizikovosti investování do komodit, které se i běžně vyznačují zvýšenou volatilitou.

Kterým komoditám se bude lepší vyhnout?

Opatrnost bych doporučil u komodit, jako jsou pšenice a z kovů třeba nikl. Jak už jsem uvedl v úvodu, volatilita je nyní velmi velká a výrazné ztráty se mohou v současnosti nasbírat i na „fundamentálně“ silných komoditách.

Dá se volatilita vývoje cen komodit vůbec srovnat s volatilitou akciového trhu?

Pokud bych měl odpovědět obecně, tak volatilita komodity je asi 2-3 větší než u akciového trhu. Ovšem jsou výjimky, a to na obě strany, obzvláště v posledních měsících.

Jakou byste doporučil strategii investování do komodit? Může klient zvládat sledovat denní vývoj cen komodit? Kde to mohu sledovat?

Konkrétní volba bude záviset na typu investora a jeho portfoliu. Jako formu bych doporučil využít investiční certifikáty, které nabízí velkou variabilitu z hlediska rizika, pozice (short/long), typu komodity, a tedy umožňují realizovat téměř jakoukoli investiční myšlenku.

Ceny komodit se dají sledovat na řadě internetových adres včetně té naší (vybrané komodity), na stránkách řady investičních bank, které vydávají zmíněné investiční certifikáty. Z hlediska všeobecného sledování trhu komodit můžu rovněž doporučit stránky agentury Bloomberg.

Fondy

Jaké fondy byly nejúspěšnější za poslední období poklesu akciových trhů?

Z akciových to byly fondy investující do konzervativních sektorů spotřebitelského zboží a zdravotnictví.

Jaké fondy považujete za perspektivní?

Krátkodobě až střednědobě jsou to fondy zaměřené na komodity. Oslabování USD by mohlo vyhnat ceny komodit opět výše, tedy i například fondy zaměřené na zemědělské suroviny, drahé kovy a ropu. (Brazílie, materiály, energie, US opportunities) Rizikem by byl posilující USD nebo celosvětová recese.

Možností jsou i fondy využívající netradičních strategií (například long/short).